Vlastná nehnuteľnosť v zahraničí neznamená už len splnený sen. Môže poslúžiť ako vstupenka pre bezstarostnú, časovo neobmedzenú dovolenku. Niektoré krajiny totiž umožňujú majiteľom nehnuteľností v čase pandémie jednoduchší vstup do krajiny než obyčajným turistom. Ľuďom či firmám, ktorý vlastnia nehnuteľnosť v cudzine sa otvorili hranice ako jedným z prvých v rámci postupného otvárania hraníc. Príkladom tomu bolo vlani Chorvátsko, ktoré prioritizovalo v príchode vlastníkov nehnuteľností či jácht.
Home office či dištančnú výučbu detí možno s dobrým pripojením k internetu realizovať odkiaľkoľvek. A mnoho Slovákov volí príjemnejšiu variantu. Časť dňa sa venujú povinnostiam a zvyšok času trávia na slnečnej pláži či na čerstvom alpskom vzduchu v horách.
"Nehnuteľnosť na Tenerife vlastníme s manželom už niekoľko rokov, ale teraz v čase pandémie, si ju užívame ešte oveľa viac než predtým. Musíte ale trochu plánovať, pretože neočakávané návraty späť na Slovensko sú v tejto dobe trochu komplikovanejšie. Aj tak to ale stojí za to. Deti odtiaľto bez problémov zvládajú školu a my môžeme vďaka nášmu povolaniu pracovať na diaľku. Situácia je tu o poznanie pokojnejšia ako na Slovensku. Sú tu otvorené obchody a reštaurácie, aj keď my sme rovnako najčastejšie v prírode alebo na pláži," uvádza D. K.
Vlastníctvo nehnuteľnosti predstavuje v čase uzavretia ubytovacích zariadení jednoznačnú výhodu. Niet preto divu, že bol naprieč Európou, zaznamenaný veľký rast záujmu o kúpu nehnuteľnosti v zahraničí. Podľa Spot Blue International Property, jednej z popredných britských medzinárodných realitných agentúr, sa počet ľudí hľadajúcich nehnuteľnosti v slnečnom Španielsku či Turecku v rokoch 2020 a 2021 v porovnaní s pred-covidovom obdobím z roku 2019 zdvojnásobil. Tento trend potvrdzujú aj dáta Relloxu a neunikol ani pozornosti médií.
Oproti vlaňajšiemu jari, kedy bolo veľa ľudí pandémiou zaskočených, maximálne sa izolovali a čakali na ďalší vývoj, je teraz zrejmá výrazná zmena správania. Ľudia už nečakajú so založenými rukami a berú život do vlastných rúk. Kúpou nehnuteľnosti v zahraničí pripravujú svojim rodinám príjemnejší život do ďalších nejasných rokov. Prekážkou nie sú povinné testy pri príchode, ktoré sa za tú dobu stali pre mnohých už rutinou, ani prípadná povinná karanténa, ktorú rodiny trávia vo svojom.
Čo sa týka samotných nehnuteľností, je patrný výraznejší presun k nehnuteľnostiam vhodným najmä pre vlastné využitie v priebehu celého roka. Zdôrazňuje sa aspekt čo najväčšieho súkromia, preto sú medzi žiadanými nehnuteľnosťami skôr domy a apartmány v menších rodinných rezortoch. Kupujúci volia skôr miesta v prírode, na okrajoch miest či v menších strediskách, ale zároveň v dosahu všetkého komfortu nutného pre dlhodobý pobyt.
Nemení sa ale len správanie kupujúcich. Tiež developeri a realitné agentúry reagujú na zmeny spôsobené pandémiou a na zavádzané reštrikcie. Mnoho z nich, najmä v Španielsku, zaistilo takmer u všetkých svojich nehnuteľností virtuálne prehliadky. "Virtuálne prehliadky už nemajú doplnkový charakter ako predtým. Teraz slúžia ako reálny predajný nástroj," doplňuje Jan Rejcha zo spoločnosti Rellox, ktorá svojim klientom tento typ prehliadok ponúka. Samozrejmosťou sú tiež online prehliadky či stretnutia so zástupcami developera v zahraničí.
Pandémie ovplyvnila aj ceny nehnuteľností, ktoré vo väčšine krajín rástli. Podľa Eurostatu sa medziročne zvýšil index cien nehnuteľností v Rakúsku, v Španielsku aj v Chorvátsku. 3. štvrťroku 2020 zaznamenalo oproti rovnakému obdobiu roku 2019 nárast indexu v Rakúsku o 8,9 %, v Španielsku o 1,8 % a v Chorvátsku o 6,9 %. Pozrite sa na nehnuteľnosti, ktoré si teraz môžete zaobstarať na chorvátskom pobreží, v Španielsku či v rakúskych Alpách.
Odporúča sa pred cestou tiež vyplniť formulár, na základe ktorého dostanú aj všetky potrebné informácie pre pobyt v Chorvátsku.
Je potrebné sledovať aktuálnu situáciu v jednotlivých autonómnych oblastiach, ktoré môžu prijímať špeciálne epidemická opatrenia. Niektoré autonómne oblasti obmedzujú pohyb osôb do/z najpostihnutejších miest či mestských časti, a to vrátane napr. hlavného mesta Madridu.
Pre detailné informácie ohľadom aktuálnych podmienok vstupu do týchto krajín sledujte prosím webové stránky Veľvyslanectvo SR v Záhrebe, Veľvyslanectvo SR vo Viedni či Veľvyslanectvo SR v Madride.