Turistický ruch v Rakúsku prekvitá, ťažia z toho aj majitelia rekreačných nehnuteľností.
Rok 2012 bol pre rakúsky sektor cestovného ruchu nadmieru úspešný. Podľa aktuálnych zistení rakúskeho štatistického úradu do krajiny zavítal rekordný počet zahraničných turistov. Zvýšil sa aj počet Rakúšanov, ktorí vyrazili na tuzemskú dovolenku.
V cestovnom ruchu pracuje v Rakúsku približne sedem percent všetkých zamestnancov a vrátane súvisiacich služieb sa podieľa na hrubom domácom produkte približne 7,5 percentami. Čerstvé dáta zo štatistického úradu sú dobrou správou aj pre majiteľov nehnuteľností v turisticky atraktívnych lokalitách a potenciálnych investorov.
Nehnuteľnosti v Rakúsku môžeme pre naše potreby rozdeliť na tri základné skupiny:
Zamerajme teraz pozornosť na rekreačné objekty určené k ďalšiemu prenájmu. Majitelia si tieto nehnuteľnosti kupujú buď za účelom ďalšieho prenájmu, alebo v úplne drvivej väčšine za účelom kombinácie vlastného užívania po niekoľko týždňov v roku a ďalšieho prenájmu. Pri nákupe tohto typu nehnuteľnosti je možné uplatniť nárok na vrátenie DPH vo výške 20 percent, čo je pri rozhodovaní o prípadnej investícii do nehnuteľnosti iste pádny argument.
Rakúšanom je potrebné priznať, že zvolili veľmi premyslený model, ktorý prináša výhody všetkým zúčastneným stranám. Majitelia objekt využívajú pre dovolenkové pobyty, vo zvyšnom čase ho prostredníctvom špecializovaných agentúr ponúkajú na prenájom turistom. Vďaka tomu inkasujú zaujímavý výnos, ktorý sa pred zdanením bežne pohybuje na úrovni 5 až 7 percent. Spokojné sú aj miestne samosprávy, ktoré nemusia riešiť problémy s veľkým počtom málo využívaných ubytovacích kapacít. Ponuka ubytovania sa vďaka tomuto systému výrazne zvyšuje, čo sekundárne prináša ďalšie pozitívne efekty pre miestne ekonomiky.
Medzi Slovákmi sa veľkej obľube tešia predovšetkým alpské strediská ako Kaprun/Zell am See, Schladming/Ramsau am Dachstein, Zillertal/Hintertux alebo Gastein. Poďme sa teraz pozrieť, ako sa podľa štatistikov darilo turistickému ruchu v najobľúbenejšej oblasti Kaprun/Zell am See.
Sezóna 2011/2012 tu bola z hľadiska štatistík cestovného ruchu vôbec najúspešnejšia v histórii. Celkový počet prenocovaní v regióne sa zastavil na úctyhodných 2 247 426, čo znamená nárast o 7,45 percenta. Samotná oblasť Zell am See/Kaprun potom hlási nárast v počte prenocovaní dokonca o 11,43 percenta. Okrem celkového počtu prenocovaní rastie aj počet návštevníkov. Čísla za december 2012 uvádzajú v medziročnom porovnaní nárast o 13,46 percenta, z toho 8,91 percenta pripadá na samotný Kaprun.
Príčinou týchto úspechov ale nie sú len tradične vynikajúce snehové podmienky a možnosť lyžovania na ľadovci, ktoré Zell am See/Kaprun ponúka. K mimoriadnej obľube regiónu prispieva aj prepracovaná marketingová stratégia a kvalitné služby poskytované turistom. Kaprun ťaží aj z lákavej kombinácie "ľadovec, hory, jazero", ktorú pri svojej propagácii majstrovsky využíva. Dobrou správou, potvrdzujúcou kvalitu tunajších služieb, je aj to, že stúpa podiel návštevníkov, ktorí sa do regiónu radi vracajú.
» Navštívte ponuku nehnuteľností v oblasti Zell am See/Kaprun.
Spokojní s vývojom v oblasti cestovného ruchu môžu byť aj v ďalších rakúskych regiónoch. Za obdobie január - november 2012 došlo v celom Rakúsku k nárastu počtu prenocovaní o 4,3 percenta, čo predstavuje najvyššiu medziročnú zmenu od roku 1994. Zvýšený počet prenocovaní zaznamenali všetky rakúske spolkové krajiny. Napríklad vo Viedni nárast predstavoval 7,5 percenta, vo Vorarlbersku 6 percent a v Salzbursku 4,9 percenta.
Zo štatistík sa dá vypozorovať aj príklon k využívaniu hotelov s vyšším štandardom, teda štyroch a päťhviezdičkových, v ktorých počet prenocovaní stúpol o 5,2 percenta. Trendom je aj viac dovoleniek na kratšiu dobu. Tretina turistov volí pobyt na 5 až 8 dní. Počty turistov okrem domácich cestovateľov zvyšujú predovšetkým návštevníci zo zahraničia. Medzi nimi hrajú prím predovšetkým susední Nemci, veľké množstvo turistov ale prichádza aj z Talianska, Ruska alebo Švajčiarska.
» Navštívte ponuku nehnuteľností v Rakúsku.