Veľa ľudí sníva o vlastnej nehnuteľnosti v lyžiarskom stredisku v Alpách, kde by pravidelne mohli tráviť dovolenku. Jedným z variantov môže byť nadobudnutie nehnuteľnosti vo Švajčiarsku, ktoré cudzincom kúpu nehnuteľnosti umožňuje.
Vzhľadom k tomu, že sa však jedná o konfederáciu, má každý z 26 kantónov vlastnú vládu a zákony. Preto je švajčiarsky realitný trh známy svojou zložitosťou a prísnou reguláciou. Ďalšie sprísnenie pravidiel pre zahraničných majiteľov nehnuteľností ale pred časom švajčiarska vláda zamietla.
Cudzinci si nehnuteľnosť v krajine najlepších alpských stredísk zaobstarať síce môžu, ale musia sa riadiť obmedzeniami na celoštátnej, regionálnej a miestnej úrovni. Tie sa vzťahujú napríklad na miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza, alebo na jej typ. Zahraniční vlastníci môžu svoju nehnuteľnosť využívať po dobu 6 mesiacov v roku. Nehnuteľnosť sa nedá kúpiť v mene spoločnosti.
Na základe zákona Lex Koller (text v nemčine) bol zavedený systém povolenia, kvôli ktorému si cudzinci môžu zaobstarať len určité nehnuteľnosti s obytnou plochou do 200 m2. Zákon Lex Weber neumožňuje výstavbu ďalších rekreačných nehnuteľností v obciach, kde tieto nehnuteľnosti už tvoria 20 % zástavby.
Aby človek vo Švajčiarsku mohol žiť, pracovať a tráviť dôchodok, musí požiadať o povolenie na pobyt. S ním sa okruh dostupných nehnuteľností značne rozšíri. Inak sa zahraniční kupujúci dostanú len k nehnuteľnostiam v turistických oblastiach. Vo väčšine lyžiarskych areálov teda kúpa umožnená je, pretože do turistických oblastí spadajú. Týka sa to kantónov Bern, Graubünden, Obwalden, Uri, Valais a Vaud.
V kantóne Bern môže byť cudzincom predané len 50 % apartmánov v každej budove. V rezorte Grindelwald musí cena kupovanej nehnuteľnosti presahovať 750 000 CHF. V obciach Wengen a Lauterbrunnen si zahraniční kupujúci nemôžu zaobstarať chalet, ale len apartmán. V alpskej dedine Mürren sa trh s nehnuteľnosťami cudzincom úplne uzavrel. V stredisku Gstaad sa na cudzincov žiadne miestne obmedzenia nevzťahujú.
V kantóne Graubünden ležia rezorty Arosa-Lenzerheide a Flims Laax Falera, kde sa na zahraničných kupujúcich nevzťahujú žiadne miestne obmedzenia. Cudzinci si môžu nehnuteľnosť zaobstarať aj v strediskách Davos, Klosters a St. Moritz, kde je však ponuka veľmi malá.
Aj v meste Engelberg v kantóne Obwalden je ponuka nehnuteľností pre cudzincov malá, ale nevzťahujú sa na ne žiadne miestne obmedzenia.
V kantóne Valais nesmú cudzí štátni príslušníci svoju nehnuteľnosť (až na výnimky) 5 rokov od kúpy predať. V strediskách a obciach Saas Fee, Verbier, La Tzoumaz, Les Collons, Nendaz, Veysonnaz, Crans-Montana, Leukerbad, Anzere, Grimentz, Zinal, St. Luc, Chandolin, Champery, Les Crosets, Morgins, Torgon a Val d'Illiez nie sú žiadne miestne obmedzenia. Zato zaobstarať si nehnuteľnosť v Zermatte je pre cudzincov v podstate nemožné.
Aj v kantóne Vaud je nutné vlastniť nehnuteľnosť minimálne 5 rokov. V turistických a lyžiarskych strediskách Villars, Chateau d'Oex a Rougemont neexistujú žiadne miestne obmedzenia.
Ak máte o kúpe nehnuteľnosti vo Švajčiarsku záujem, kontaktujte nás. Radi pre Vás nájdeme vhodnú nehnuteľnosť.
Pozrite sa tiež na ponuku nehnuteľností v ďalších alpských krajinách / Pozrite sa tiež na ponuku nehnuteľností v ďalších krajinách: